Rybaření v Holandsku

Jste rybáři a chtěli byste spojit dovolenou na lodi v Holandsku s chytáním ryb? Pokusíme se vám podat základní informace jak na to. 

Základní informace

V Holandsku existuje základní povolenka (VISPAS) k rybolovu pro celé Holandsko a také lokální povolenka k rybolovu pro plavební oblast Sever Holandska. Platnost těchto povolenek je 1 rok/1 týden a pro rok 2020 aktuální cenu ještě upřesníme. Zájemci si mohou povolenky zakoupit v rybářských obchodech a také v některých loděnicích.

V Holandsku nepotřebujete k řízení obytné motorové lodě s délkou do 15 metrů, která nepřesáhne konstrukční rychlost 20 km/hod, kapitánský průkaz (VMP), ale záleží na provozovateli lodí, od kterého si budete plavidlo půjčovat, jaké bude vyžadovat u jednotlivých lodí předchozí zkušenosti. Proto z vlastní zkušenosti doporučuji každému rybáři, který cestuje za rybami nejen do Holandska, ale i jinam po Evropě, aby ještě před cestou absolvoval náš kapitánský kurz, jímž získá oprávnění k řízení lodi. 

Naše rady pro rybáře

Naše rady jsou postaveny nejen na samotném rybaření, ale jsou také uzpůsobeny přesunům na lodi v rámci poznávání Holandska.

Čas rybolovu

Potvrdilo se nám základní pravidlo, že ryby nejvíce berou brzy ráno a vpodvečer, a to zejména díky klidu na vodě a malému provozu lodí. Přes den doporučujeme odjet vláčet (chytání na přívlač) do odlehlejších míst na jezerech a odpoledne se vracet na základnu (do místa, kde jste prokrmovali, a to převážně pro plavanou), anebo přejíždět na nové stanoviště.

Místa rybolovu

V Holandsku je všude poměrně mělká voda a bahnité (jílovo-písčité) dno (s výjimkou velkých dopravních kanálů s vyskládanými kamennými břehy, a někde i dnem). V mapách doporučujeme vždy hledat místa s většími hloubkami (byť jen o desítky centimetrů) a také místa s křížením velkých a hlubších (převážně dopravních) kanálů s těmi menšími, kde dochází k částečnému proudění vody. Problém nastává ve velkých a hlubších kanálech, kde bývá často větší provoz, a to i velkých nákladních lodí. Větší provoz sice nevadí rybám, ale vznikají při něm nepříjemné vlny, které nejsou pro rybáře zrovna ideální, hlavně v případě nepříliš dobrých úvazišť. Kromě toho na dopravních kanálech bývá nepřetržitý provoz, který vás v noci může rušit. Zažili jsme to například na Prinses Margriet kanálu, kde jsme museli během noci přejet do klidnějších vod. Proto je třeba ještě za světla najít dobrá a bezpečná místa.

Způsoby rybolovu

Naše výpravy se nejčastěji uskutečňují v měsíci srpnu, což je doba chytání všech ryb včetně dravců. Chytat se může i přes noc. Pro chytání bílé ryby a kaprů se nám nejvíce osvědčila metoda na plavanou, a to v místech rákosů, v poměrně mělké vodě. Lodě se na přírodních úvazištích většinou kotví na vysunutých, uměle vytvořených molech, buď s dřevěnými výplněmi, nebo (s docela dobře vypadajícími) fošnami z recyklovaných plastů. Mola většinou skýtají dobré zázemí pro rybolov z lodi nebo přímo z mola, a to na obě strany (chytání ryb směrem na volnou vodu a ještě lépe lov směrem ke břehu k rákosům). Pro úspěšný lov je potřeba vnadit dovezeným krmením. Chytali jsme převážně na bílé červy a někdy jsme zůstali celý den na jednom místě. Důležitá je i pohoda, která vznikne všude tam, kde se sejde dobrá parta lidí. Na takové krásné večery na lodi, kdy zakotvíte na pěkném místě, uvaříte si společně něco dobrého k večeři, případně si dáte sklenku vína, se nezapomíná, a vůbec přitom nevadí, že jste někdy neměli záběry.

Chytání dravců

Dravce jsme zkoušeli chytat na mrtvé rybky na dno a na plavanou a také jsme hodně vláčeli na všechny možné návnady. Pro chytání dravců na vláčenou bychom s sebou rádi vzali na příští výpravu nafukovací člun s motorem na pochytávání nepřístupných a mělkých míst (rákosí a popadané stromy na jezerech). Na rybičku jsme chytali převážně z lodě nebo z mola ráno a večer. Osvědčil se nám způsob chytání na káču (splávek) s rybkou nade dnem, a to hlavně kvůli bahnitému dnu.

Co jsme nachytali?

Většinou bílé ryby od plotic po slušně velké cejny, občas okouna na červa. Po zakrmení místa (alespoň jeden den) jsme někde chytili kapry běžných velikostí od 40 do 60 cm. V Holandsku se dobře chytají úhoři, ale my jsme bohužel nebyli v lokalitě jejich výskytu (chytají se většinou v oblasti Severu Holandska na kanálech ústících do moře). Z dravců jsme chytili štiky menších rozměrů (do 65 cm) většinou na vláčku a dvě velké štiky (obě kolem metru) na rybičku. Po těchto zkušenostech se domníváme, že na dravce by bylo příště vhodnější vyrazit na podzim, až bude klidnější voda (menší provoz rekreačních lodí) a také chladnější počasí. 

Další informace

Zájemci o rybaření mohou při přejímce lodi ve své domovské loděnici (nutno předem ověřit u pronajímatele) požádat o vystavení povolenky, platné pro danou plavební oblast.

Holandské internetové stránky pro rybáře

www.sportvisserijnederland.nl

Holandské internetové stránky rybářských oblastí

www.visplanner.nl

Holandské internetové stránky rekordních úlovků

www.metersnoeken.nl